برای مشاوره تخصصی خرید تجهیزات با ما تماس بگیرید

وبلاگ


نقد بررسی روتر میکروتیک مدل RBDynaDishG-5HacD

نقد بررسی روتر میکروتیک مدل RBDynaDishG-5HacD

در دنیای امروز که نیاز به ارتباطات سریع و قابل اطمینان بیش از پیش احساس می‌شود، تجهیزات شبکه بی‌سیم با کیفیت نقش بسزایی در افزایش بهره‌وری و رضایت کاربران ایفا می‌کنند. یکی از برندهای معتبر و مشهور در این حوزه، میکروتیک است که با تولید محصولات متنوع و کارآمد، نیازهای مختلف مشتریان را پاسخ می‌دهد. یکی از محصولات برجسته این شرکت، RBDynaDishG-5HacD است که به عنوان یک رادیو وایرلس قدرتمند و حرفه‌ای شناخته می‌شود. در این مقاله، به بررسی کامل و جامع این محصول پرداخته و ویژگی‌ها و مزایای آن را مورد تحلیل قرار می‌دهیم.

پروتکل DOH  و نحوه راه اندازی آن در روتر میکروتیک

پروتکل DOH و نحوه راه اندازی آن در روتر میکروتیک

در شبکه های کامپیوتری وظیفه پروتکل DNS تبدیل آدرس و نام دامنه به آدرس IP و برعکس هست که بصورت پیش فرض از پورت ۵۳ استفاده می کند و درخواست های خود را بصورت متنی یا به اصطلاح text-plain ارسال می کند.پروتکل DoH هم همین کار را انجام می دهد با این تفاوت که به جای پورت ۵۳ از پورت ۴۴۳ استفاده می کند که همان پورت سرویس HTTPs می باشد.

Virtual LAN

Virtual LAN

LAN مجازی یا VLAN یک زیرشبکه است که می‌تواند مجموعه‌ای از دستگاه‌ها را در شبکه‌های LAN بطور جداگانه گروه‌بندی کند. LAN گروهی از رایانه‌ها و دستگاه‌هایی است که یک خط ارتباطی یا پیوند بی‌سیم به یک سرور در یک منطقه جغرافیایی مشترک دارند.

Port Security چیست و چگونه جلوی حملات را می گیرد؟

Port Security چیست و چگونه جلوی حملات را می گیرد؟

چگونه بوسیله Port Security می توان جلوی حملات را گرفت. در بحث امنیت همیشه حملات و ترافیک مخرب از طریق شبکه خارجی و اینترنت صورت نمی گیرد بلکه بسیاری از حملات و مشکلات امنیتی منشاء آنها شبکه داخلی خود سازمان است و از طریق دستگاه های سازمان صورت می گیرد. Port Security یک قابلیت و امکان امنیتی است که به ما کمک می کند کنترل بسیار مناسبی در لایه دو داشته باشیم و بتوانیم جلوی بسیاری از حملات را بگیریم . Port Security کنترل می کند که چند MAC address روی یک پورت اجازه استفاده دارند.

نحوه راه اندازی وب پروکسی در روتر میکروتیک

نحوه راه اندازی وب پروکسی در روتر میکروتیک

پروکسی نرم افزاری است که بین یک Browser  مانند Google Chrome  و اینترنت قرار می گیرد. پروکسی سرورها به بهبود عملکرد صفحات وب در یک سازمان یا شرکت کمک می کنند بطوریکه با ذخیره یا کش کردن صفحات وب دسترسی به آنها سریع تر خواهد بود. همچنین از پروکسی سرور می توان برای فیلتر کردن برخی صفحات وب و یا جلوگیری از دانلود برخی پسوند های خاص استفاده نمود. به طور کلی از پروکسی سرور جهت مدیریت صفحات وب استفاده می شود.

DHCP snooping

DHCP snooping

راه اندازی DHCP Snooping در میکروتیک، DHCP Snooping یک فناوری امنیتی لایه 2 می باشد که در سیستم عامل سوئیچ هایی که این قابلیت را دارند، گنجانده شده تا ترافیک DHCP های غیر مجاز را Drop نماید.  DHCP Snooping از فعالیت سرور های DHCP غیر مجاز که قصد دارند به کاربرای آدرس IP بدهند جلوگیری می نماید.

Access Control List (ACL) چیست

Access Control List (ACL) چیست

لیست کنترل دسترسی “ACL” تابعی است که ترافیک ورودی و خروجی را نظارت می کند و آن را با مجموعه ای از عبارات تعریف شده مقایسه می کند تا در نهایت امکان Permit و یا Deny را مشخص کند.

DHCP options

DHCP options

همانطور که میدانید DHCP Server علاوه بر IP آدرس ، default gateway، subnet mask و DNS میتواند اطلاعات دیگری را نیز در اختیار کلاینتها قرار دهد. از جمله این اطلاعات میتوان به classless route، TFTP server، NTP server و … اشاره کرد.

VPN چیست؟

VPN چیست؟

 در واقع مخفف کلمه Virtual Private Network به معنای شبکه مجازی خصوصی است. در حقیقت این امکان را برای شما فراهم می‌کند که دستگاه خود را از یک فضای نا امن و شلوغ دور و در بستر یک تونل امن به یک شبکه خصوصی دیگر در اینترنت متصل کنید.
این امر ردیابی فعالیت های آنلاین شما و سرقت داده ها را برای اشخاص ثالث دشوارتر می کند.