در واقع مخفف کلمه Virtual Private Network به معنای شبکه مجازی خصوصی است. در حقیقت این امکان را برای شما فراهم می‌کند که دستگاه خود را از یک فضای نا امن و شلوغ دور و در بستر یک تونل امن به یک شبکه خصوصی دیگر در اینترنت متصل کنید.

این امر ردیابی فعالیت های آنلاین شما و سرقت داده ها را برای اشخاص ثالث دشوارتر می کند. 


VPN چطور کار می کند؟

برای درک نحوه کار کردن VPN، در ابتدا باید درک کنید که چطور اتصال اینترنت شما بدون VPN برقرار می‌شود.

بدون VPN  :  وقتی بدون VPN به یک وب‌سایت دسترسی پیدا می‌کنید، از طریق شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی یا ISP خود به آن وب‌سایت متصل می‌شوید . ISP یک آدرس منحصر به‌فرد را به شما اختصاص می‌دهد که برای معرفی شما به وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که ISP شما، تمام ترافیک شما را مدیریت و هدایت می‌کند، می‌تواند ببیند که به چه وب‌سایت‌هایی سر می‌زنید و فعالیت شما از طریق همان آدرس IP منحصر به فردتان، با شما مرتبط می‌شود.

با VPN  : وقتی شما با VPN به اینترنت متصل می‌شوید، اپلیکیشن VPN روی دستگاه شما، یک اتصال امن با یک سرور VPNبرقرار می‌کند. ترافیک شما همچنان از ISP شما عبور می‌کند، اما ISP شما دیگر نمی‌تواند آن را خوانده یا مقصد نهایی شما را ببیند. در نتیجه وب‌سایت‌هایی که از آنها بازدید می‌کنید نیز نمی‌توانند آدرس IP اصلی شما را ببینند و فقط آدرس IP سرور VPN برایشان قابل رویت است که توسط بسیاری از کاربران دیگر نیز به اشتراک گذاشته شده و مرتبا تغییر می‌کند.


چه نوع VPN هایی وجود دارد؟


VPN سایت به سایت


این نوع  VPN اجازه می‌دهد که شعبه‌هایی از یک شرکت با یکدیگر در ارتباط باشند. این زمانی اهمیت پیدا می‌کند که صدها فرد قصد ارتباط با سرور را داشته باشند. بجای این که هر یک, از نوع “وی‌پی‌ان دسترسی از راه دور(client to site)” استفاده کنند، به گروه‌هایی تقسیم می‌شوند که به عنوان شعبه‌هایی از آن شرکت، از طریق  VPN سایت به سایت به هم متصل شده و اجازه استفاده از منابع یکدیگر را می‌دهند.


VPN مشتری به سرور


این نوع VPN با استفاده از احراز هویت به افراد اجازه می­دهد به VPN Server که در سازمان راه‌اندازی شده است متصل شده و کارهای خود را انجام دهند و از منابع سازمان استفاده نمایند. این نوع VPN بیشتر مخصوص کارمندانی است که از راه دور کارهای خود را انجام می­دهند.

می توان به گونه ای تصور کرد که گویی کامپیوتر خانگی خود را با یک کابل داخلی به شرکت متصل می کنید. کارمندان می توانند از خانه خود از طریق اتصال ایمن وارد شبکه شرکت شوند و طوری رفتار کنند که انگار در دفتر نشسته اند. با این حال، ابتدا باید یک سرویس گیرنده VPN روی رایانه نصب و پیکربندی شود.