ضعیف‌ترین پردازنده‌ی نسل جدید AMD یعنی Ryzen 5 7600X با قیمت ۳۴۰ دلار دردسترس قرار می‌گیرد، این در حالی است که قیمت پردازنده‌ی پرچم‌دار Ryzen 9 7950X از ۹۰۶ دلار شروع می‌شود.

منبع اصلی قیمت‌های اعلام‌شده برای پردازنده‌های AMD فروشگاه آنلاین PC Canada است. این فروشگاه در کانادا واقع شده و نباید فراموش کنیم قیمت قطعات سخت‌افزاری در خارج از ایالات متحده بیشتر است.

افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی قیمت CPU و همچنین بالا رفتن قیمت مادربرد های AM5 و نیاز به استفاده از حافظه‌های گران‌قیمت DDR5 باعث می‌شود Ryzen 7000 پلتفرمی پرهزینه باشد، حتی پرهزینه‌تر از سیستم‌های مجهز به پلتفرم Intel Alder Lake.

پلتفرم پردازشی نسل جدید AMD شامل سوکت AM5 و پشتیبانی از PCIe 5.0 و DDR5 است و قدرت بیشتری نسبت‌ به نسل قبل دارد. AMD می‌گوید پردازنده‌های نسل جدید تا ۱۸ درصد قوی‌تر از سری Ryzen 5000 خواهند بود. به‌طور مشخص‌تر گفته می‌شود عملکرد تک تردی و چند تردی پردازنده‌های Ryzen 7000 قرار است به‌ترتیب ۱۵ درصد و ۳۵ درصد بهبود پیدا کند.


بهبودهای اعمال‌شده در Ryzen 7000 نتیجه‌ی استفاده از معماری جدید Zen 4 و بهره‌مندی از فرکانس بالا است. براساس اعلام AMD در معماری Zen 4 دستورالعمل‌ بر سیکل کلاک (IPC) به میزان ۸ تا ۱۰ درصد بهبود پیدا می‌کند، این یعنی پردازنده‌های جدید در فرکانس ثابت ۸ تا ۱۰ درصد قوی‌تر از پردازنده‌های نسل قبل خواهند بود.

اینتل در جدیدترین گزارش مالی خود از ضرر نیم میلیارد دلاری خبر داد و مدیر ارشد مالی این شرکت گفت تیم آبی با هدف افزایش سوددهی قصد دارد پاییز امسال قیمت CPU را افزایش دهد. شماری از تحلیلگران گفتند که AMD ممکن است قیمت‌ها را دست‌نخورده باقی بگذارد و با ارائه‌ی محصولاتی خوش‌قیمت به سهم بازار اینتل هجوم ببرد.