ساکس (SOCKS)، مخفف سوکت امن (Socket Secure) ، یک پروتکل اینترنتی است که بسته های شبکه را بین کاربر و سرور از طریق یک سرور پروکسی امن مبادله می کند .

ساکس پروکسی سرور (SOCKS Proxy Server) ترافیک شبکه مابین مشترک و سرور را به هیچ عنوان بررسی نکرده و اغلب به این خاطر استفاده می‌شود که مشترکان توسط فایروال محافظت شده و اجازه افشا اطلاعات آنها بر پایه ارتباط TCP در خارج از سرور داده نمیشود مگر آنکه این دسترسی از طریق ساکس پراکسی سرور (SOCKS Proxy Server) ایجاد گردد

ساکس (SOCKS) یک پروتکل لایه پنجم است و درباره هیچ چیزی در زیر این لایه در اتصال سیستم‌های (Open Systems Interconnection) یا همان OSI اهمیتی قائل نمیشود و این بدین معنا است که شما نمیتوانید از آن برای ایجاد تونل برای دسترسی به پروتکل‌های زیر لایه پنجم استفاده نمایید. این مسئله شامل مواردی چون پینگ (Ping)، پروتکل تفکیک آدرس Address Resolution Protocol یا ARP و غیره میشود. از یک نگاه امنیتی این امر اجاز نمیدهد تا یک مهاجم یک اسکن را با استفاده از ابزاری چون انمپ (Nmap) به خاطر قرار داشتن اتصال در لایه پنجم انجام دهد.

تا زمانی که ساکس (SOCKS) در لایه پنجم، مابین اس اس ال (SSL) که لایه هفتم و TCP/UDP که لایه چهارم می‌باشند، قرار دارد، میتواند چندین درخواست مختلف را بر عهده بگیرد. این درخواست‌ها شامل HTTP, HTTPS, POP3, SMTP و FTP می‌باشد. به عنوان یک نتیجه ساکس (SOCKS) میتواند برای ایمیل (email)، جستجو اینترنتی (web browsing)، اشتراک گذاری (peer-to-peer sharing)، انتقال فایل (file transfers) و موارد بسیار دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

دیگر پروکسی‌ها (Proxies) برای پروتکل‌های (Protocols) مخصوص در لایه لایه هفتم ساخته شده‌اند، مانند یک پراکسی اچ تی تی پی (HTTP Proxy) که به عنوان یک دریافت کننده و فرستنده ترافیک از HTTP یا HTTPS مابین مشترک و سرور استفاده شده و به طور معمول از آنها به عنوان پراکسی کاربردی (application proxies) یاد میشود.

تفاوت بین SOCKs5 و SOCKS4 در چیست؟

در واقع تنها همین دو نوع از ساکس (SOCKS) وجود دارد یعنی SOCKs5 و SOCKS4 تفاوتهای اصلی مابین این دو به این شکل است:

نوع چهارم ساکس از احراز هویت (Authentication) پشتیبانی نمی‌کند در حالی که نوع پنجم از انواع روش‌های احراز هویت (Authentication Methods) پشتیبانی میکند و نوع چهارم از پراکسی‌های UDP نیز پشتیبانی نمی‌کند در حالیکه این موضوع توسط نوع پنجم پشتیبانی ‌میشود.