متادیتا دربردارنده اطلاعات عمومی و کلی در مورد صفحه وب یا وب‌سایت، یک سند یا یک فایل است که همراه با آن‌ها ایجاد می‌شود. مجموعه اطلاعات مرتبط با یک سند مثل نویسنده آن، اندازه فایل و تاریخ ایجاد آن یا نام هنرمند یا سازنده، نام آلبوم و سال انتشار یک قطعه موسیقی یا ترانه موجود در یک فایل؛ مثال‌های ساده‌ای از فراداده هستند.


در یک توضیح ساده میتوان گفت هر داده ای که توضیحاتی درباره داده یا دسته ای از داده ها ارائه کند Meta Data یا فراداده گفته میشود

فرض کنید یک فایل عکس دارید ، خود عکس یک داده است ولی اگر جزئیات عکس را در کامپیوتر یا گوشی خود باز کنید میبینید که اطلاعاتی از قبیل مثل اندازه ، دوربین عکاسی ، تاریخ عکس برداری و ... همراه عکس است که توضیحاتی درباره عکس ارائه میدهد و یا برای مثال یک فایل موزیک ساده که, همراه آن نام خواننده ، آلبوم و سال انتشار و... است که به اینها Meta Data گفته میشود.

فایل‌های متادیتا بر اساس ساختار خود و اطلاعاتی که دربردارنده آن‌ها هستند به سه گروه تجاری، فنی و عملیاتی تقسیم می‌شوند.

داده‌های متا در فضای وب کاربردهای زیادی دارند و می‌توانند برای اهداف زیادی مثل بهتر دیده شدن وب‌سایت‌ها در نتایج موتورهای جستجو و جمع‌آوری اطلاعات لازم برای اهداف مختلف استفاده شوند.

متادیتا تنها برای تشریح داده‌های مختلف استفاده می‌شود و خود داده نیست؛ به‌عنوان‌مثال تاریخ ایجاد یک سند آفیس و نویسنده آن تنها اطلاعات مرتبط با سند هستند و نمی‌توانیم این اطلاعات را به‌عنوان خود سند در نظر بگیریم.

به دلیل اینکه داده‌های متا تنها دربردارنده اطلاعات عمومی و کلی مرتبط با داده اصلی هستند، در اکثر موارد می‌توانند در اختیار عموم کاربران قرار گیرند؛ زیرا دسترسی به داده اصلی از طریق آن‌ها به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست؛ مثلاً از طریق داده‌های متای یک صفحه وب نمی‌توانیم به محتوای آن دست پیدا کنیم (مگر اینکه لینک صفحه وب در فایل متادیتا قرار گیرد)