فضای ذخیره‌سازی ابری یک فضای ذخیره‌سازی مجازی است که از هر مکان و با هر دستگاهی می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

فضای ابری ذخیره‌سازی می‌تواند اطلاعات تعداد بی‌نهایتی از کاربران را در خود ذخیره کند؛ اما شما تنها به اطلاعاتی که خودتان ذخیره کرده‌اید، دسترسی خواهید داشت و برای دسترسی به اطلاعات ذخیره‌شده در این فضا باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. هنگام ذخیره‌سازی اطلاعات در فضای ابری، اطلاعات ذخیره‌شده روی چندین سرور قرار می‌گیرند تا در صورتی که سروری مختل یا فعالیت آن متوقف شد، سایر سرورها اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند؛ بنابراین احتمال از دست رفتن اطلاعات در فضای ذخیره‌سازی ابری نزدیکه به صفر است.

از میان بهترین سرویس‌های فضای ذخیره‌سازی ابری می‌توان به آی‌درایو، گوگل درایو، دراپ باکس، وان درایو و پی کلود (P cloud) اشاره کرد.

درصورتی‌که در هنگام ایجاد حساب‌های کاربری در این سرویس‌ها از رمز عبور قوی استفاده کنید و روش تشخیص دومرحله‌ای را نیز فعال کنید و همچنین از سرویس‌هایی استفاده کنید که اطلاعات ذخیره‌شده را رمزگذاری می‌کنند، امنیت اطلاعات ذخیره‌شده شما در فضای ابری کاملا حفظ می‌شود.

رایانش ابری، سرویس نرم‌افزار به‌عنوان یک سرویس Software-as-a-Service یا SaaS است. با استفاده از این سرویس می‌توانید به‌جای نصب یک نرم‌افزار روی کامپیوترتان، از راه دور به آن دسترسی پیدا کنید؛ بنابراین با استفاده از این سرویس دیگر بدون نگرانی در مورد فضای کافی در حافظه کامپیوتر برای نصب نرم‌افزار یا برخورداری کامپیوتر از قدرت سخت‌افزاری و پردازشی لازم برای اجرای نرم‌افزار، از اجرای روان و بدون مشکل نرم‌افزار روی کامپیوترتان لذت ببرید.