سوئیچ های شبکه مدیریت شده و مدیریت نشده به طرق مختلفی از جمله کنترل و هزینه متفاوت هستند.


سوئیچ های مدیریت نشده برای تعیین پارامترهایی مانند نرخ داده و استفاده از حالت half-duplex یا full-duplex از پورت های خود مذاکره یا auto negotiated استفاده می کنند. 

سوئیچ های مدیریت نشده یک جدول آدرس کنترل دسترسی رسانه (MAC) را حفظ می کنند. این جدول آدرس های مک یاد گرفته شده به صورت پویا و پورت سوئیچ مربوطه را که آدرس MAC در آن آموخته شده است، ردیابی می کند. گنجاندن جدول آدرس MAC به این معنی است که سوئیچ های شبکه مدیریت نشده یک دامنه برخورد جداگانه در هر پورت ارائه می دهند.

تصادم زمانی اتفاق می افتد که دو دستگاه در یک دامنه سعی می کنند دقیقاً همزمان داده ها را ارسال کنند. اگر این اتفاق بیفتد، سوئیچ هر دو بسته را رها می کند و دستگاه های پایانی مجبور به ارسال مجدد می شوند. دامنه برخورد یک مرز در لایه 2 OSI یا لایه شبکه است که در آن دستگاه ها می توانند یک فریم پخش ارسال کنند و به همه دستگاه های موجود در بخش مذکور دسترسی پیدا کنند.


سوئیچ های مدیریت شده به کاربران این امکان را می دهند که هر پورت سوئیچ را با هر تنظیماتی ست کنند و به آنها امکان مدیریت، پیکربندی و نظارت بر شبکه را از طرق مختلف می دهد. آنها همچنین کنترل بیشتری بر نحوه انتقال داده ها در شبکه و اینکه چه کسی می تواند به آن داده دسترسی داشته باشد، ارائه می دهد.

سوئیچ های مدیریت شده به طور کلی پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) را ارائه می دهند، که به کاربران امکان می دهد وضعیت سوئیچ و پورت های سوئیچ جداگانه را نظارت کنند و آمارهایی مانند حجم ترافیک، خطاهای شبکه و وضعیت پورت را ارائه می دهند. مدیران شبکه می توانند این داده ها را در طول زمان ردیابی کرده و از آن برای عیب یابی و اهداف ظرفیت شبکه استفاده کنند.

پورت های سوئیچ مدیریت شده را می توان به عنوان ترانک یا trunks پیکربندی کرد و این عنوان فرآیندی است که فریم های داده را با شناسه VLAN برچسب گذاری می کند و چندین فریم VLAN را در یک پیوند واحد منتقل می کند. پورت های Trunk معمولاً برای اتصال دو سوئیچ به یکدیگر یا برای اتصال سوئیچ به سرور VM که نیاز به دسترسی به چندین VLAN دارد استفاده می شود. ادمین ها همچنین می توانند به طور مجازی چندین پورت را با هم ترکیب کنند تا پیوندهای انبوه پورت را ایجاد کنند که با سرعت دو، چهار و هشت برابر سرعت یک پیوند واحد انتقال می یابد.


در نهایت، سوئیچ های شبکه مدیریت شده معمولاً دارای یک کنسول قابل دسترسی از راه دور - خط فرمان یا رابط وب - هستند تا مدیران را قادر سازد که تغییرات پیکربندی یا تنظیمات را از مکان های مختلف انجام دهند.