تسلا «هزاران» تراشه‌ی گرافیکی Nvidia A100 را به ابرکامپیوتر خود اضافه کرده است تا قدرت آن را افزایش دهد. تا یک سال پیش، ابرکامپیوتر تسلا به ۵٬۷۶۰ تراشه‌ی A100 مجهز بود؛ ولی اکنون ۷٬۳۶۰ مورد از این تراشه‌های گرافیکی در خود دارد. این یعنی تعداد تراشه‌های گرافیکی ابرکامپیوتر Tesla در یک سال اخیر، حدوداً ۲۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

Nvidia A100 یکی از تراشه‌های گرافیکی پرقدرت برپایه‌ی معماری Amper محسوب می‌شود که برای دیتاسنترها طراحی شده است. این تراشه از همان معماری گرافیکی محصولات سری RTX 3000 استفاده می‌کند. البته در بین گرافیک‌های مصرفی سری RTX 3000 هیچ مدلی هم‌سطح با A100 وجود ندارد. گرافیک A100 به ۸۰ گیگابایت حافظه‌ی HBM2e مجهز است و پهنای باند حداکثر دو ترابایت‌برثانیه ارائه می‌دهد.

اعدادی که به آن‌ها اشاره کردیم، مربوط به ۸ تراشه‌ی A100 هستند؛ درحالی‌که ابرکامپیوتر تسلا ۷٬۳۶۰ مورد از این تراشه‌ها دارد. ابرکامپیوتر NERSC Perlmutter با ۶٬۱۴۴ تراشه‌ی A100 در بنچمارک Linpack به قدرت ۷۰٫۸۷ پتافلاپس دست پیدا می‌کند. برخی از رسانه‌ها با بررسی داده‌های این‌چنینی و اطلاعاتی دیگر می‌گویند که احتمالاً ابرکامپیوتر تسلا می‌تواند حدودا ۱۰۰ پتافلاپس قدرت در Linpack ارائه دهد.