نرم افزارSkype for Business یا اسکایپ سازمانی که پیش از این به Microsoft Lync Server معروف بود، نرم افزاری کارآمد و مفید در جهت ارتباط بین کاربران درون سازمانی و برون سازمانی می باشد که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. با استفاده از این سرویس شما می توانید با همکارنتان صرف نظر از مکان فیزیکی یا موقعیت زمانی به تعامل بپردازید. از اسکایپ می‌توان به صورت ابری، غیر ابری و یا ترکیبی از هر دو استفاده کرد. امکان اجرای کلاینت‌ها در سیستم عامل‌های ویندوز، دستگاه‌های اندروید و iOS وجود دارد.


یکی ازمهمترین دلایل محبوبیت و ارزش تجاری داشتن Skype for Business قابلیت ارائه آن بر روی کلیه دیوایس ها اعم از کامپیوتر ، لپ تاب و گوشیهای موبایل با هر سیستم عاملی  android  و iOS و windows phone می باشد که این امر باعث شده که شما همیشه و در هر شرایطی قابل دسترس باشید و بتوانید از امکانات آن بهره مند شوید همچنین از لحاظ اقتصادی تنها با راه اندازی Skype for Business از مزایای صوت و تصویر ،text  و تماس تلفنی در یک پکیج برخوردار خواهید شد.


مایکروسافت در سال ۲۰۱۱ مالکیت نسخه‌ی شخصی اسکایپ را از آن خود کرد. بعد از خرید اسکایپ توسط مایکروسافت، شباهت زیاد کاربردهای آن با Microsoft Lync آشکار شد. تنها تفاوت اصلی این دو سرویس این بود که اسکایپ به عنوان یک سرویس عمومی و جهانی تعریف شده بود ولی Lync برای کاربردهای سازمانی ساخته شده بود. برند Microsoft Lync در سال ۲۰۱۵ به Skype for Business یا اسکایپ سازمانی تغییر یافت. از این رو مایکروسافت به درستی در نسخه جدید نام Lync را به Skype for Business تغییر داد.


اسکایپ رایگان است اما کارکرد آن محدود بوده و پشتیبانی از سازمان‌ها را ارائه نمی‌کند. بنابر گفته‌ی مایکروسافت نسخه‌ی شخصی اسکایپ مناسب کسب‌وکارهایی است که کارکنان آن به کمتر از ۲۰ نفر می‌رسند. این نسخه از اسکایپ زمانی که هر دو کاربر این برنامه را نصب کرده باشند رایگان است. برقراری ارتباط با کاربران غیر اسکایپی مستلزم پرداخت کارمزدهایی است که می‌توان آن‌ها را به ازای هر تماس و یا از طریق اشتراک ماهانه پرداخت کرد.اگر کارکنان کسب ‌و کاری به بیش از ۲۰ نفر برسند، در این صورت پیشنهاد مایکروسافت این است که از Skype for Business استفاده شود.

هرچند که هردوی (شخصی و سازمانی) این نسخه‌ها در سرورهای مختلفی اجرا می‌شوند، اما طراحی داشبورد آن‌ها شبیه به هم است. اتصال اسکایپ یکی از امکانات این پلتفرم است که کاربران به کمک آن می‌توانند کاربران اسکایپ را جستجو کرده و آن‌ها را به لیست خود اضافه کنند. این دو نسخه به صورت پیش‌فرض به یکدیگر وابسته نیستند.


اسکایپ سازمانی با ایمیل سرور اکسچنج کار می کند. از این رو امکان کنترل و مدیریت تعاملات در اختیار شماست و با جابه جایی نیروها سوابق تعاملات آنها از بین نمی رود.