Virtual CloneDrive یک نرم‌افزار کم حجم و رایگان است که با آن می‌توانید به سادگی اقدام به تعریف یک درایو نوری مجازی Virtual Optical Drive  کرده و از این طریق فایل‌های ایمیجی که از CDها، DVDها و یا دیسک‌های بلوری خود تهیه کرده‌اید را فراخوانی و به محتوای آن‌ها دسترسی پیدا کنید.


معمولاً سیستم‌ عامل ها به ویژه لینوکس و توزیع‌های بر پایه لینوکس همگی به صورت فایل‌های ایمیج و یا به عبارت دیگر فایل ISO و BIN/CUE قابل دانلود هستند. نرم افزارهای با حجم بالا و فایلٰ‌‌های متعدد را نیز می‌توان به این صورت، جهت دانلود بدل به یک فایل کرد. همچنین می‌توان از دیسک‌های فیزیکی مختلف و اطلاعات آن‌ها با این روش نسخه پشتیبان تهیه کرد، تا اگر دیسک فیزیکی به هر دلیلی صدمه دید از روی ایمیج آن یک نسخه دیگر قابل تهیه باشد.


شاید شما هم به طور مرتب سیستم‌های عامل و نرم‌افزارهای با حجم بالا را دانلود و تست می‌کنید. اگر بخواهید همه موارد این چنینی را از طریق دیسک‌های واقعی و پس از عملیات رایت کردن بیازمایید، باید CD یا DVD‌-های زیادی استفاده کنید. اما با نصب Virtual CloneDrive، از هدر رفتن زمان و دیسک‌‌های خود جلوگیری خواهید کرد. در واقع شما می‌توانید فایل ایمیج هر یک از آن‌ها را دریافت کرده و با کمک Virtual CloneDrive این فایل‌ها را درست مانند یک CD یا DVD واقعی بارگذاری کنید.

اگر هارد دیسک با ظرفیت بالا دارید می‌توانید CD و DVD-های خود را به فایل‌های دارای ISO ،BIN ،CCD تبدیل کنید. به این صورت قادر هستید این فایل‌ها را به صورت مستقیم از هارد درایو خود اجرا کنید. تنها کافی است روی یک آیکون دسکتاپ خود کلیک کنید تا دیسک مجازی اجرا شود. بدیهی است که سرعت خوانده شدن اطلاعات و فایل‌ها به این شیوه، به مراتب سریع‌تر از سرعت خوانده شدن اطلاعات و فایل‌ها از روی دیسک‌های فیزیکی واقعی است. شما می‌توانید CD-های مجازی و نرم افزارهای بر پایه دیسک را در شبکه با سرعت 200 برابر بیشتر نسبت به CD-های یا DVD‌هایفیزیکی به اشتراک بگذارید.