پرومتئوس (Prometheus) یکی از انواع ابزارهای مانیتورینگ سرور است که به صورت منبع باز (Open-Source) بوده و داده ها را بر اساس خط زمانی (Time series) آن ها جمع آوری می کند.


Prometheus در ابتدا در Soundcloud توسعه داده شد اما اکنون توسط بنیاد محاسبات بومی ابری (CNCF) پشتیبانی می شود. این ابزار مانیتورینگ در دهه گذشته به سرعت به شهرت رسید، زیرا ترکیبی از ویژگی های خاص آن که از فضای ابری هم پشتیبانی می کنند، آن را به مجموعه مانتیورینگی ایده آل برای برنامه های امروزی تبدیل کرده است.

بخشی از محبوبیت این ابزار مربوط به قابلیت همکاری یا ادغام با سایر پلتفرم‌ های دیگر است که می ‌تواند داده ‌ها را در قالب ‌های راحتتری نمایش دهد. ادغام Prometheus با Grafana از جمله اموری است که معمولا انجام می شود. Grafana یک ابزار گرافیکی است که معیارهای Prometheus را نشان می دهد و کار با آن را آسان تر می کند.


وظیفه پرومتئوس چیست؟

Prometheus داده ها یا رویدادها را در لحظه ذخیره می کند. این رویدادها می توانند هر چیز مرتبط با برنامه شما باشند، مانند میزان مصرف حافظه، استفاده از شبکه یا درخواست های ورودی. به واحد داده های جمع آوری شده “متریک” می گویند. هر معیار، یک نام و مجموعه ای از برچسب ها (Tag) دارد که می توانند برای فیلتر کردن معیارهای موجود در پایگاه داده استفاده شوند.


این معیارها، همیشه براساس یکی از این چهار نوع ابزار اصلی هستند:


 Counter: مقدار یا ارزشی که به طور پیوسته افزایش پیدا می کند و هرگز کم یا مجدد تنظیم نمی شود.

   Gauge: مقدار یا ارزشی که می تواند در هر زمانی به هر جهتی تغییر کند.

   Histogram: نمونه برداری از مقادیر یا ارزش های متعدد که مجموع تمام مقادیر ذخیره شده و همچنین تعداد رویدادهای ثبت شده را ارائه می دهد.

   Summary: همانند هیستوگرام عمل می کند اما از معیارهای قابل تنظیم برای نظارت بر کل دوره های زمانی پشتیبانی می کند.


موارد استفاده از پرومتئوس


این ابزار با اینترنت اشیاء (IOT)، مانیتورینگ سرور ابری و هر مورد دیگری به خوبی سازگاری دارد. البته یکی از ضعف های پرومتئوس عدم توانایی در جمع آوری اطلاعات پروژه های کوتاه مدت است. هر چند Pushgateway برای رسیدگی به جمع آوری این داده ها ایجاد شده است اما خود پرومتئوس به تنهایی قادر به انجام این کار نیست.


Pushgateway به عنوان نوعی حافظه پنهان متریکی برای پروژه های کوتاه مدت عمل می کند. جدا از این نکته، باید بگوییم پرومتئوس می تواند اکثر نیازهای شما را برای مانیتورینگ سرورتان برآورده کند و با توجه به منبع باز بودنش، می توانید در صورت نیاز آن را بسته به نیازهای خود شخصی سازی کنید.