در بحث مدیریت شبکه های کامپیوتری در امور تجاری، شرکت‌ها و مراکز آموزشی و استفاده از خدمات اینترنت، سیستم عامل روتر میکروتیک بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با نصب این سیستم عامل بر روی کامپیوتر، می‌توانید از خدماتی مانند مدیریت پهنای باند، نقطه دسترسی به وایرلس، دروازه HotSpot و سرور VPN بهره مند شوید. نرم‌افزار winbox یکی از نرم‌افزارهایی است که می‌توان برای مدیریت سرور میکروتیک استفاده کرد.


برای استفاده از نرم‌افزار winbox، نیازی به داشتن سیستم عامل لینوکس نیست. کافی است نرم‌افزار winbox را نصب کرده و آی‌پی روتر میکروتیک را در داخل نرم‌افزار وارد کنید تا بتوانید از طریق آن به روتر متصل شده و از قابلیت های آن استفاده کنید.


یکی از قابلیت‌های اصلی نرم‌افزار winbox  دسترسی راحت تر به ابزارهای کنترل پهنای باند و VPN و فایروال و... است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید تمام سرویس های شبکه را براساس نیاز خود به راحتی تنظیم کنید و در حین کار با شبکه، تغییرات را بررسی کنید. همچنین، قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات روتر میکروتیک ( مثلا آدرس IP و یوزر و پسورد روتر در این نرم‌افزار می‌تواند بسیار مفید باشد.


نرم‌افزار winbox به عنوان یکی از نرم‌افزارهای رایگان و ساده مدیریت سرور ها و روتر های میکروتیک، شناخته شده است. بدون پیچیدگی در استفاده از آن، کاربر می‌تواند از این نرم‌افزار برای مدیریت سرور و روتر میکروتیک خود استفاده کند.