شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری به دنبال روش‌های جدیدی برای بهینه‌سازی شیوه‌های مدیریت دیتاسنترها هستند. گوگل چند سال پیش گفته بود که توانسته با هوش مصنوعی مدیریت انرژی بهتری در دیتاسنترهای خود داشته باشد. حالا مایکروسافت و متا هم می‌خواهند از این فناوری در دیتاسنترهای بزرگ خود استفاده کنند.

مایکروسافت می‌گوید در حال توسعه یک سیستم هوش مصنوعی است که داده‌های مربوط به منابع مختلف را تحلیل می‌کند و برای تیم‌های عملیاتی دیتاسنترها هشدارهایی می‌فرستد تا از اثر حوادث ایمنی بکاهد یا جلوی آن‌ها را بگیرد. این شرکت در حال ساخت یک سیستم مکمل و مرتبط دیگر هم است که سعی می‌کند تاثیر عوامل مختلف بر زمان‌بندی ساخت دیتاسنترها را شناسایی و پیش‌بینی کند. سخنگوی مایکروسافت می‌گوید انتظار می‌رود که این سیستم در دنباله سال به دیتاسنترهای این شرکت وارد شود.

هوش مصنوعی می‌تواند در مدیریت قطعی‌ها که هزینه زیادی روی دست شرکت‌ها می‌گذارد، بهتر عمل کند. متا بیش از 20 دیتاسنتر در سراسر دنیا دارد، در حالی که تعداد دیتاسنترهای مایکروسافت به بیش از 200 عدد می‌رسد و می‌خواهد سالانه 50 تا 100 دیتاسنتر جدید را به مجموعه خود اضافه کند.


گوگل در سال 2018 مدعی شده بود که هوش مصنوعی واحد دیپ‌مایند این شرکت توانسته به‌طور میانگین 30 درصد در مصرف انرژی در دیتاسنترها صرفه‌جویی کند.