default gateway  مسیری است که برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود البته با این شرط که ندانیم مقصد کجاست. دروازه پیش فرض یعنی نقطه خروج تمام بسته‌های شبکه شما با مقصدی در خارج از شبکه شما. default gateway در واقع روتری است که هاست شما را به قسمت‌های شبکه ریموت وصل می‌کند.


 default gateway درخواست‌ها را به مقصد درست می‌رسانند حتی اگر فرستنده و گیرنده با پروتکل‌های شبکه متفاوت کار کنند.default gateway چگونه کار می‌کند؟


default gateway یعنی روتر مورد نظر به صورت پیش فرض استفاده می‌شود مگر اینکه مسیر دیگری در درخواست – request مشخص شود. رایج‌ترین درخواست وقتی است که کامپیوترها به دنبال صفحه وب هستند. این درخواست را قبل از اینترنت به دیفالت گیت وی می‌فرستند.


دستگاه منبع، درخواست دسترسی را با استفاده از جدول مسیریابی می‌فرستد. یعنی بهینه‌ترین مسیر را برای ارسال درخواست محاسبه می‌کند و مشخص می‌کند کدام روترها در مسیر هستند. اگر روتر خاصی مشخص نشود، درخواست از طریق default gateway فرستاده می‌شود.


default gateway همان Subnet ای را دارد که کامپیوتر شما دارد و وقتی کامپیوتر نمی‌داند طور باید ترافیک را Route کند از آن استفاده می‌کند.

در فرآیند کانفیگ استاتیک روت در میکروتیک این است که برای افزودن مسیر به حداقل دو مورد ” آدرس مقصد ” و” پورت خروج” نیاز دارید.

  • آدرس      مقصد در واقع آدرس شبکه مقصد است.
  • پورت      خروج می‌تواند یک آدرس IP یا      یک رابطه باشد.

 

در MikroTik آدرس 0 /IP 0.0.0.0 به معنای تمام IP ها است. مسیر رسیدن به مقصد 0.0.0.0 مسیر پیش فرض نامیده می‌شود. اگر یک مسیر پیش‌فرض در جدول مسیر شما وجود داشته باشد، جدول Routing Lookup هرگز با یک بسته غیر مقصدی مواجه نخواهد شد. در نتیجه در این فرایند هر بسته که وارد روتر شود می‌تواند مسیر خود به مقصد را پیدا کند.

MikroTik چند مورد را بررسی می‌کند تا مسیر درست یک بسته را شناسایی کند. یکی از این موارد فاصله است. 

در نتیجه اگر دو یا چند مسیر برای یک بسته وجود داشته باشد، اولویت با مسیری است که فاصله کمتری دارد. (این مقادیر فاصله پیش فرض هستند و کاربر می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.) آخرین اولویت مسیر پیش فرض است.