هنگام تاسیس شرکت HPE، سرمایه اولیه این شرکت ۵۳۸ دلار بود و اکنون پس از گذشت حدود 8۰ سال به بیش از ۹۰ میلیارد دلار رسیده است. در حال حاضر این شرکت در بیشتر از ۱۶۰ کشور جهان فعالیت می‌کند. اچ پی در منطقه کالیفرنیا تأسیس شد شرکتی که بعدها ده‌ها و صدها زیر مجموعه برای خودش ایجاد کرد و یکی از قطب‌های بزرگ صنعت کامپیوتر در دنیا شد و گاراژ کوچکی که هیولت و پکارد در آن اولین محصول خود را تولید کردند به عنوان تنها نماد شرکت و محل تولد دره سیلیکون شناخته می‌شود. شرکت اچ پی هنوز هم در مسیر تحولات فناوری در صنعت الکترونیک پیشگام است. بعد از ادغام این شرکت با شرکت بزرگ Compaq، اچ پی توانست در بسیاری از حوزه‌های تولیدی و خدماتی جایگاه برتر را به دست آورد و با IBM وارد رقابت مستقیم شود.

چشم انداز فعلی این شرکت توسعه حوزه رایانه های صنعتی، تجهیزات شبکه و ذخیره ساز و خدمات تحویل کالا بوده و این محصولات آن بازه بسیار متنوعی از جمله رایانه های شخصی، سرورهای شبکه، تجهیزات شبکه، تجهیزات ذخیره سازی، نرم افزار، چاپگرها و تجهیزات پردازش تصویر را شامل می شوند. تعداد کارمندان این شرکت که در سراسر دنیا پراکنده هستند به 317500 نفر می رسد.

معرفی سرور های HPE 

سرور از انواع قطعات سخت ‌افزاری خاصی تشکیل شده که بهترین عملکرد از آن انتظار می رود. سرور از یک یا دو پردازنده‌ی قدرت‌مند با چندین هسته فیزیکی و مجازی، فضای رم زیاد و هارد‌دیسک با ظرفیت ده‌ها ترابایت، تشکیل می شود. سرورها  به چند دسته تقسیم میشوند.سرور  micro که برای کسب و کارهای کوچک مناسب هستند و اندازه آن نصف PC  است که دارای 1 سی پی یو هستند  و از لحاظ قرارگیری در محل رک به 2 دسته کلی ML Series و DL Series تقسیم شده که برای کسب و کارهای روبه رشد انعطاف پذیر هستند. سرورهای خانواده ML از نوع استاده یا Tower و سرورهای خانواده DL از نوع رکمونت می باشند. در محیط هایی که محل فضای رک در دسترس نمی باشد خرید سرور hp سری ML گزینه مناسبی می باشد.


سری ML  (Maximized Line  یا Tower Server)

یکی از انعطاف پذیرترین محصولات سرور hp سری ML می باشد که از قابلیت ارتقا بهره مند است. سازمان ها و شرکت های مختلفی که شعبه های متعددی را از خود تاسیس کرده اند، مناسب ترین کاندید برای استفاده از این سری ها به شمار می روند. برای راه اندازی و نصب این سری از سرورها هیچگونه نیازی به رک نیست. سرورهای سری ML نیز چندین نوع را به خود اختصاص داده اند مانند :

ML 10 ,ML 100 ,ML 300 

در  نسل های قدیمی تر G4 و G2  سری 500 هم تولید میشد ولی به دلیل اینکه بسیار قوی بودند (4 تا CPU) و ML بیشتر برای شرکتهای در حال توسعه بودند و خیلی از انرژی سرور تلف میشد از رده خارج گردید.

در نظر داشته باشید که سرور hp سری ML تاثیرگذاری خاص خود را بر روی کسب و کارها داشته است. برای خرید سرور hp بهتر است بدانید که مهم ترین و پرفروش ترین سری ML300، سرور ML350G10  می باشد.

 

سری DL(Density Line یا Rack Server)

سرور hp در دسته بندی سری DL را میتوان در بین پراهمیت ترین و پرفروش ترین سرورهایی hp قرار دارد که در ایران وجود دارد. طریقه استفاده از این سرور به صورت درون رک است. قابلیت های مختلفی را می توانید در این سری از سرورها مشاهده نمایید که از جمله آن ها می توان انعطاف پذیری و همچنین قابلیت ارتقای آن اشاره کرد. برای جای دادن این سرورها در درون رک باید آن ها را در حالت افقی قرار داد. این سری نیز مدل های مخصوص به خود را دارد که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

X0 ,DL 100 ,DL 300 , DL 500

یکی از محبوبترین سرورهای hp که بیشتر برای مصارف هاستینگ در دیتاسنترها استفاده می شود سرور hp DL360G10 است که تنها یک یونیت فضای رک را اشغال می کند. در دیتاسنترها و محل هایی که محدودیت فضای اشغال رک وجود دارد خرید سرور DL360G10 از نظر اقتصادی انتخاب مناسبی می باشد.


نکته  :

  • در سری DL  اگر آخرین رقم 0 بود بدین معنی است که cpu از برند intel  و اگر رقم  5 بود cpu  از برند AMD  پشتیبانی میکند.  

برای مثال  DL360 دارای cpu (Intel)  و           DL385  دارای   cpu( AMD) میباشد.

سوال :

DL560   و  DL580  از چه نوع CPU پشتیبانی میکنند ؟

  • بعد عدد سری محصول گاها اعداد 8 و 6 را مشاهده میکنید (DL580ویا DL560  )که نمایانگر فضای اشغالی در رکمی باشد. عدد 6 نمایانگر این است که سرور فضای کمتری اشغال کرده و تعداد DISK و اسلات  PCI کمتری دارد و  عدد 8 فضای بیشتری اشغال کرده (دو برابر عدد 6) و تعداد DISK و اسلات PCI بیشتری ساپورت میکند و  معمولا از لحاظ CPU و RAM با هم تفاوتی ندارد.