Blade Server در واقع یک Blade Enclosure است که چندین بلیدِ سروری در آن قرار می‌گیرد. بلیدها بوردهایی نازک و ماژولار هستند که هر یک از آنها یک سرور مستقل است و معمولا به یک اپلیکیشن خاص اختصاص داده می‌شود. بلیدها، سرورهایی روی یک کارت مجزا هستند که دارای پردازنده، حافظه، استوریج، کنترلرهای شبکه، کارت HBA و دیگر پورت های I/O است که می‌توانند دارای پاور افزونه هم باشند. Blade Enclosure علاوه بر دربرگرفتن بلیدسرورها، کارهایی مانند تامین انرژی، کولینگ، شبکه‌سازی، اینترکانکت‌های متنوع و مدیریت را تامین می‌کند. بلیدها و Blade Enclosure با یکدیگر سیستم بلید را تشکیل می‌دهند.

بلید سرورها به ازای اشغال فضای کمتر در رک، قدرت پردازش بیشتری ارایه می‌دهند. کابل‌کشی، ساده‌تر شده و زمان مدیریت آن کاهش می‌یابد زیرا تنها یک Cable Clutter یا ست کابل (کابل پاور، کابل کیبورد، کابل موس، کابل ویدئو و کابل شبکه) برای تمام بلیدسرورهای Blade Enclosure کافیست ولی در مدل Rack Mount هر سرور نیاز به یک ست کابل دارد. هر بلیدسرور با یک موس، کیبورد و مانیتور قابل استفاده است. نتیجه اینکه مصرف انرژی در آن کاهش می‌یابد. بلید سرورها بیشتر در دیتاسنترها استفاده می‌شوند تا هم فضای کمتری اشغال کنند و هم مدیریت سیستمی بهبود یابد.


در اندازه استاندارد Server Rack، هر رک ۴.۸ سانتی‌متر عرض و ۴.۴ سانتی‌متر ارتفاع دارد که حداقل جای ممکن برای قرارگیری تجهیزات است. مهمترین مزیت بلیدها، اشغال فضای کم است. اغلب رک‌ها دارای ۴۲ یونیت هستند یعنی به هر رک می‌توان ۴۲ دستگاه را وصل کرد. اما بلیدها از این قاعده مستثنی هستند و حداکثر ۱۸۰ سرور در یک بلید سیستم یا ۱۴۴۰ سرور در یک رک می‌توانند قرار گیرند.

اگر شرکت‌های Enterprise به سمت استفاده از بلیدسرورها پیش روند، می‌توانند تجربه شیرینی در زمینه کابل‌کشی داشته باشند زیرا کابل‌کشی مورد نیاز برای نصب بلیدها نسبت به سرورهای ایستاده  (Tower) و رک سرورها، تا ۸۵ درصد کمتر می‌شود. این حجم بسیار کم کابل‌کشی باعث می‌شود ادمین‌های IT زمان کمتری را برای مدیریت زیرساخت صرف کنند و می‌تواند وقت بیشتری را در زمینه دسترس‌پذیری بالا (High Availability) صرف کنند. 

Balde system ها در دوسایز ارائه میشود :Half height   تیغه های متوسط (تعداد 2 CPU) مانند BL 460   

Full height تیغه های کامل (تعداد 4 CPU )  مانند BL 660

سری محصولات blade 600 و 400 هستند که در حال حاضر فقط سری 400 تولید میشود .

آخرین مدل سری 600 :  BL 660 G9

سری  400 :  BL 460 G10

اجزای اصلی blade system 

1.مادربرد

سرور مانند هر سیستم پردازشی دیگر، دارای مادربردی است که قطعات تشکیل دهنده سرور روی آن نصب می‌شود. مادربرد سرورقطعه است که امکانات مختلفی در اختیارتان می‌گذارد و با انتخاب آن، زمینه انتخاب قطعات سرور را فراهم می‌کنید. بهترین مادربرد، مادربردی است که CPU، رم، هارد و … که لازم دارید را ساپورت کند تا بتوانید روی شاسی سرور قطعات موردنظرتان را سوار کنید. برند CPU، نوع و سرعت رم، نوع و ظرفیت هارد، تعداد اسلات افزونه برای نصب کارت شبکه و کارت گرافیک، همه توسط مادربرد مشخص می‌شود.شاسی بکار رفته در blade system  ها blade enclosure  است که در دومدل متفاوت در بازار عرضه میگردد : C3000 و C7000 

تفاوت مدل  C3000 با C7000 در blade enclosure ها 

C3000  از 8 سرور پشتیبانی میکند  و ظرفیت آن نسبت به C7000 کمتر است  و میتواند به صورت ایستاده (Tower) قرار گیرد 

درصورتی C7000  از 16 سرور پشتیبانی میکند وفقط در رک قرار میگیرد و ظرفیت بالاتری دارد.                                                     

2. Insight display          

  یک صفحه نمایشگر در سرور های اچ پی میباشد که بعنوان راهکار اولیه برای ایرادیابی از قطعاتی همچون مموری ها، فن ها، سی پی یو، پاور، کارت شبکه داخلی می باشد. در واقع وضعیت سلامت کل سرور blade system  را نشان میدهد. تکنولوژی عیب یابی توسط نمایشگر SID کاملاً هوشمند می باشد.( برای مثال به محض خرابی مموری دستگاه بوق می زند و خطا را با رنگ نارنجی یا قرمز به ما هشدار می دهد.)
در مورد انواع وضعیت نمایشگر مشاهده ایراد سرور اچ پی Systems Insight Display در مقاله دیگر توضیح میدهیم

3.  Power 

 منبع تغذیه سرور مسئول تامین و تنظیم جریان های الکتریکی در سرور است
در سرور های blade  از 6 منبع تغذیه 2650 واتی استفاده میکنند.

4. سوئیچ
سوئیچ های داخلی blade  را interconnect میگویند که در مدل ,C3000 4 سوئیچ و  ,C7000   8سوئیچ بکار رفته است. 

5.  On board administrator      

   اOA یا onboard administrator در سرورهای HP  کار مدیریت سیستم ها را به عهده دارد.(دوماژول OAدر  سرورblade وجود دارد که redundant  یکدیگر هستند)


در ادامه مقالات شما را بیشتر با سایر قطعات سخت افزاری موجود در سرورها آشنا خواهیم کرد